KONKURSY NA GRANTY DLA HUMANISTÓW
Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej (FNP) program MONOGRAFIE
Finansowanie publikacji oryginalnych prac z zakresu nauk humanistycznych i społecznych oraz ich tłumaczeń.
Ze względu na sytuację związaną z pandemią COVID-19, wymóg wysyłania dwóch egzemplarzy maszynopisu pracy zgłaszanej do konkursu MONOGRAFIE FNP został czasowo zniesiony.
Aby wziąć udział w konkursie, należy jedynie wgrać do bazy on line wersję elektroniczną pracy oraz wysłać skan wygenerowanego z bazy formularza wniosku na adres mailowy koordynatorki konkursu dr Karoliny Marcinkowskiej: marcinkowska@fnp.org.pl.
Zmiana w procedurze konkursowej obowiązuje od 14 kwietnia 2020 r. do odwołania.
Termin składania aplikacji: 08.03.2021
https://www.fnp.org.pl/oferta/monografie/
Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej (FNP) program MONOGRAFIE – Adiustacje
Finansowanie korekty językowej dla autorów monografii naukowych z zakresu nauk humanistycznych i społecznych przygotowanych do wydania w jednym z języków kongresowych.
Konkurs jest realizowany w trybie ciągłym.
https://www.fnp.org.pl/oferta/monografie-adiustacje/
Narodowe Centrum Nauki (NCN) Konkurs Sonatina 5 (panel Nauki Humanistyczne, Społeczne i o Sztuce)
Konkurs na projekty badawcze, realizowane przez osoby posiadające stopień naukowy doktora, którego celem jest wsparcie kariery młodych badaczy poprzez stworzenie możliwości zatrudnienia i prowadzenia badań naukowych w Polsce oraz umożliwienie zdobycia wiedzy i doświadczenia podczas realizacji staży w wysokiej jakości zagranicznych ośrodkach naukowych.
Termin składania aplikacji: 15.03.2021
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) Narodowy Program Rozwoju Humanistyki (NPRH) – konkursy 10 i 11
Konkurs na projekty badawcze w modułach Dziedzictwo narodowe, Uniwersalia 2.1, Uniwersalia 2.2 i Fundamenty.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego informuje, że w 2020 r. odbędą się dwa nabory wniosków do konkursów w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki:
https://www.gov.pl/web/nauka/informacja-dotyczaca-naboru-wnioskow-w-ramach-nprh-w-2020-r
https://www.gov.pl/web/nauka/instrukcje-wypelniania-wnioskow-nprh–konkursy-10-i-11
I termin naboru: 25 września 2020 r. – 30 października 2020 r.
W ramach modułu Dziedzictwo narodowe będą obowiązywały następujące obszary priorytetowe:
- Zesłania, deportacje i powroty od czasów nowożytnych;
- Spuścizna emigracji wojennej i powojennej od 1939 roku;
- Polska kultura cyfrowa – kompendia wiedzy: encyklopedie, słowniki, leksykony, katalogi, etc.;
- Kontynuowanie fundamentalnych prac dokumentacyjnych, słownikowych i bibliograficznych;
- Kontynuowanie edycji krytycznych pism uznanych autorów.
W przypadku modułu Fundamenty tematem konkursu będzie: Walka o granice II Rzeczypospolitej w badaniach, historiografii i świadectwach kultury polskiej (kompendia wiedzy).
II termin naboru: 21 grudnia 2020 r. – 31 stycznia 2021 r.
W ramach modułu Dziedzictwo narodowe będą obowiązywały następujące obszary priorytetowe:
- Dziecko i dzieciństwo w polskiej kulturze oraz historii – kompendia wiedzy: encyklopedie, słowniki, leksykony, katalogi, etc.;
- Przekłady literatury obcej w Polsce – kompendia wiedzy: bibliografie, słowniki, leksykony, encyklopedie, etc.;
- Kontynuowanie fundamentalnych prac dokumentacyjnych, słownikowych i bibliograficznych;
- Kontynuowanie edycji krytycznych pism uznanych autorów.
W przypadku modułu Fundamenty tematem konkursu będzie: Patriotyzm w świadectwach osobistych – pamiętniki, listy, dzienniki, fotografie, albumy, utwory muzyczne, etc.
Wnioski składać należy za pośrednictwem: osf.opi.org.pl.
Polsko-Niemiecka Fundacja na Rzecz Nauki – konkurs uproszczony
W Polsko-Niemieckiej Fundacji na Rzecz Nauki trwa nabór wniosków w konkursie uproszczonym na przedsięwzięcia naukowe w dziedzinie nauk humanistycznych, kulturoznawstwa, prawa oraz nauk społecznych i ekonomicznych. Projekty muszą być realizowane w ramach współpracy pomiędzy polskimi i niemieckimi partnerami.
Maksymalna kwota dotacji w tym konkursie wynosi 10.000 euro.
Dotacja PNFN może stanowić najwyżej 70% kosztów całkowitych projektu. 30% wydatków zbiorowych powinny stanowić środki własne lub inne źródła finansowania.
Terminy składania wniosków: wiosna 2021
http://www.pnfn.pl/pl/530.html
Fundusz Wyszechradzki – konkursy na granty
W ramach Funduszu Wyszehradzkiego można przygotowywać granty Visegrad Grants, Visegrad+ Grants i Strategic Grants.
Terminy składania aplikacji: 01.02.2021, 01.06.2021, 01.10.2021
https://www.visegradfund.org/apply/grants/visegrad-grants/
KONKURSY NA STYPENDIA DLA HUMANISTÓW
Stellenbosch Institute for Advanced Study (RPA) – stypendium dla naukowców
STIAS tworzy i stoi na straży „kreatywnej przestrzeni dla umysłu” w celu rozwoju nauki we wszystkich dyscyplinach naukowych. Stypendium ma światowy zasięg, ale jest mocno zakorzenione w lokalnych afrykańskich tradycjach i właśnie w tym kontekście cenione są niesztampowe myślenie oraz innowacyjność. W procesie kwalifikacyjnym nie ma żadnych ograniczeń dotyczących pochodzenia kandydatów, dziedziny nauki, którą się zajmują oraz instytucji naukowych, na których pracują. Zachęca się do łączenia różnych koncepcji pochodzących z różnych kultur, różnych podejść naukowych lub innych. Dlatego preferowane są projekty, które korzystają z interdyscyplinarnego dyskursu, jednocześnie wnosząc do niego unikalną perspektywę.
Terminy składania aplikacji: 31.05.2021
https://stias.ac.za/fellowships/individual/
The John W. Kluge Center, the Library of Congress (USA) – stypendium im. Johna Kluge’a w dziedzinie Digital Studies
Stypendium im. Johna W. Kluge’a umożliwia pracownikom naukowym korzystanie z metod cyfrowych, z różnorodnych zasobów cyfrowych należących do Biblioteki Kongresu, z wiedzy kuratorskiej, z tworzącej się społeczności ekspertów zajmujących się tematyką technologii cyfrowej. Szczególnie mile widziane są prace badawcze o charakterze interdyscyplinarnym i międzykulturowym. Stypendium skierowane jest do naukowców z wszystkich dyscyplin naukowych. Preferowane są osoby posiadające minimum stopnień doktora. Szczególne uwzględnienie otrzymują konspekty tych prac naukowych, w których poruszone zostaną zagadnienia dotyczące wyzwań z jakimi muszą się zmierzyć społeczeństwa demokratyczne XXI wieku. Stypendium daje wsparcie wielu pracom naukowym, które związane są z takim dziedzinami jak: stypendium technologii cyfrowej, humanistyka cyfrowa, analiza danych nieuporządkowanych, analiza danych, wizualizacja danych oraz publikacja cyfrowa, w której używane są zbiory, narzędzia oraz metody cyfrowe. Stypendyści będą mogli włączyć się w pracę różnych wydziałów cyfrowych Biblioteki Kongresu zarówno w trakcie realizacji pracy badawczej jak i podczas dzielenia się wynikami badań. Stypendium przyznawane na pobyt do 11 miesięcy. Długość stypendium uzależniona jest od liczby przyjętych stypendystów oraz miejsc zakwaterowania. W przypadku przyjęcia większej ilości stypendystów, czas trwania stypendium jest krótszy.
DAAD stypendia na pobyty badawcze krótkoterminowe dla doktorantów i postdoków (Niemcy)
Termin składania aplikacji: 30.04.2021
Fundacja im. Aleksandra von Humboldta – stypendia dla doświadczonych naukowców i postdoków
Stypendia badawcze dla naukowców spoza Niemiec, którzy posiadają ponadprzeciętne kwalifikacje, dają możliwość przeprowadzenia długoterminowych badań naukowych (6-24 miesięcy) w Niemczech. Kandydaci sami wybierają temat do badań oraz swojego opiekuna naukowego.
Naukowcy wszystkich narodowości i dyscyplin mogą nadsyłać zgłoszenia drogą on-line do Fundacji. W ostatnich latach około 25-30% zgłoszeń zostało rozpatrzonych pozytywnie. Krótkoterminowe wizyty związane z nauką, udział w kongresach i szkoleniach nie będą finansowane.
https://www.humboldt-foundation.de/en/apply/sponsorship-programmes/humboldt-research-fellowship
Terra Foundation – letnia rezydencja dla doktorantów
Dziewięciotygodniowe letnie stypendium rezydencyjne Terra w Giverny, Francja, skierowane jest do doktorantów, którzy specjalizują się w badaniach nad kulturą wizualną i sztuką amerykańską oraz ich roli w kontekście międzynarodowej wymiany artystycznej do roku 1980. Letnie Stypendium Rezydencji Artystycznej organizowane przez Fundację Terra 2020 odbędzie się w dniach 07.06-06.08.2021 roku. Do składania wniosków zachęca się kandydatów, którzy są w tracie pisania rozprawy doktorskiej.
Termin składania aplikacji: 15.01.2021
Fundacja Bogliasco – stypendia dla naukowców i artystów
Stypendium umożliwia pobyt we Włoszech na okres jednego semestru w celu realizacji indywidualnego projektu naukowego lub artystycznego.
Terminy składania aplikacji: 15.01.2021 i 15.04.2021
https://www.bfny.org/en/apply/requirements
Stypendia Advanced Academia (Bułgaria)
Centrum Studiów Zaawansowanych w Sofii (The Centre for Advanced Study Sofia, CAS Sofia) ogłasza rozpoczęcie procesu składania wniosków o stypendia akademickie 2021/2022 Advanced Academia w zakresie badań podstawowych w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych, odbywających się w Sofii, w Bułgarii.
CAS Sofia jest niezależnym instytutem o międzynarodowym i wielodyscyplinarnym profilu. Promuje wysoki poziom stypendiów w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych. Oprócz wspierania badań w grupach fokusowych, CAS Sofia zaprasza wybitnych naukowców do realizacji indywidualnych projektów badawczych w czasie pobytu trwającego do pięciu miesięcy. Zaproszeni stypendyści uczestniczą w życiu intelektualnym i stają się częścią społeczności naukowej Centrum (stypendyści bułgarscy i zagraniczni), pracując nad projektami według własnego wyboru. Stypendyści otrzymują odpowiednie wsparcie materialne i intelektualne oraz mogą korzystać z szerokich międzynarodowych sieci Centrum, międzynarodowego programu seminariów i gościnnych wykładów. CAS Sofia pomaga stypendystom we wszystkich sprawach dotyczących podróży, pobytu i badań w Sofii.
CAS Sofia udziela stypendiów rezydencyjnych na okres od dwóch do pięciu miesięcy badaczom po studiach doktoranckich spoza Bułgarii. Zapraszamy do składania aplikacji zarówno młodszych, jak i starszych naukowców.
Termin składania aplikacji: 31.03.2021
Program Visiting Researcher w Brazylii
Program umożliwia doświadczonym badaczom po doktoracie pobyt w instytucji badawczej w stanie São Paulo na okres od 2 tygodni do 12 miesięcy. Celem programu jest promocja współpracy naukowej pomiędzy badaczami brazylijskimi i zagranicznymi. Aplikację składa naukowiec z uczelni brazylijskiej.
Konkurs jest realizowany w trybie ciągłym.
Program stypendialny dla naukowców w Turcji
Trwa nabór ciągły wniosków na stypendia dla naukowców po doktoracie lub posiadających co najmniej 5 lat doświadczenia w pracy badawczej z wszystkich dziedzin nauki w celu prowadzenia badań naukowych, zajęć dydaktycznych, seminariów i warsztatów. Program finansuje stypendia pobytowe krótkoterminowe (do 1 miesiąca), długoterminowe (do 12 miesięcy) oraz pobyty na urlopie naukowym (3-12 miesięcy). Aplikację elektroniczną składa instytucja przyjmująca.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) Program Wirtualna Biblioteka Nauki (WBN)
Wirtualna Biblioteka Nauki (WBN), www.wbn.edu.pl, jest narzędziem badawczym, które umożliwia wszystkim polskim naukowcom bezpłatny dostęp do światowych zasobów wiedzy – elektronicznych baz danych oraz czasopism i publikacji naukowych w wersji elektronicznej. To ważne wsparcie w pracach badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych we wszystkich dziedzinach wiedzy i specjalnościach naukowych w Polsce, jak również istotna pomoc dla doktorantów i studentów przygotowujących prace dyplomowe.
https://www.gov.pl/web/nauka/wirtualna-bibliotekanauki