LIST DZIEKANA DO STUDENTÓW

Szanowni Państwo/Drodzy Studenci,

Walka z sytuacją pandemiczną, zmieniającą się z dnia na dzień, a czasami z godziny na godzinę, trwa.

Próbujemy zachować równowagę pomiędzy zachowaniem bezpieczeństwa i normami epidemiologicznymi a ciągłością pracy, szczególnie administracyjnej. Uwierzcie, że sytuacja nie jest prosta, codziennie otrzymuję informacje o kolejnych osobach, które powinny się izolować, które trafiają na kwarantannę czy (co najsmutniejsze) okazują się osobami, u których potwierdzono zarażenie COVID-19 – zarówno studentach, jak prowadzących oraz pracownikach administracji. Rozumiem, że się niecierpliwicie, bo chcielibyście już mieć legitymację, zaświadczenie, zgodę czy inny dokument. Ale – po pierwsze – spójrzcie czasami w lusterko i zapytajcie samych siebie, czy Wy jesteście bez winy – czy byliście wtedy, gdy powinniście być (na przykład w dniach, w których wydawane były legitymacje) i czy Wy sami przestrzegaliście wszystkich terminów, których przestrzegać powinniście. A po drugie – dajcie nam też chwilę, pracujemy nad wypracowaniem różnych rozwiązań, które będą najlepsze w tej trudnej sytuacji, ale jednocześnie bezpieczne ze zdrowotnego i prawnego punktu widzenia.

Na razie udało nam się (przynajmniej na ten moment) rozwiązać problem niepodpisanych do tej pory umów ze studentami niestacjonarnymi.

Na stronie Wydziału pojawiła się informacja, którą znajdziecie pod tym linkiem:

http://wfil.uni.wroc.pl/2020/10/20/umowy-dla-studentow-niestacjonarnych-2/

Przeczytacie tam, że możliwe jest przesłanie skanu Waszej umowy. Mam nadzieję, że instrukcja do jej wypełnienia jest klarowna. Wszystkie potrzebne dane znajdziecie w systemie USOS, tam są numery Waszego indywidualnego konta, numer waszej legitymacji itp. (nie wiem, czy jest tam Wasz adres, ale to chyba pamiętacie). Sprawdźcie również bardzo uważnie, do której z pań z dziekanatowej administracji Wasza Umowa powinna trafić – to naprawdę bardzo ułatwi nam wszystkim pracę! Wysyłajcie te umowy z Waszych skrzynek uniwersyteckich, to również ułatwia komunikację i jest formalnym potwierdzeniem, że Wy to Wy.

Licząc na to, że sytuacja ulegnie poprawie, zakładamy, że papierowe wersje umów będziecie mogli – jednak – podpisać w dziekanacie do końca roku kalendarzowego. Niestety, przepisy wciąż zmuszają nas do gromadzenia również papierowych wersji i dopóki nie zmieni się prawo, niewiele możemy zrobić.

Jeśli podpisywanie w dziekanacie okaże się niemożliwe z przyczyn epidemiologicznych, to będziemy szukać rozwiązań alternatywnych i dostosowywać je do zmieniającej się sytuacji – informacje pojawią się najpóźniej pod koniec listopada.

Od środy 21 października 2020 roku studenci niestacjonarni, którzy chcieliby podpisać umowę w dziekanacie i odebrać legitymację, będą mieli taką możliwość w pokoju nr 15 (jednak udało się jakoś tę pracę zorganizować), po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie lub mailowo. Studenci stacjonarni mogą to robić „na bieżąco” w przypisanych im pokojach, ale również po wcześniejszym sprawdzeniu, czy w danym dniu będzie to możliwe.

Od poniedziałku 26 października pojawi się także możliwość uzyskania legitymacji drogą pocztową. Dogrywamy szczegóły techniczne i formalne takiego rozwiązania, najpóźniej w piątek na stronie Wydziału pojawią się informacje szczegółowe.

Zgodnie z komunikatem ministerstwa z soboty 17 października, legitymacje studenckie są ważne do 60 dni po zakończeniu epidemii. Nie ma więc gwałtownej potrzeby ich podbijania.

Działamy, a przynajmniej próbujemy, na ile możliwości nam w tej chwili pozwalają. Jak pisałem, nie jest to prosta ani łatwe. Wiemy, że pewne sprawy są dla Was istotne i chcielibyście, żeby były rozwiązane natychmiast. Ale pamiętajcie, że na Wydziale Filologicznym studiuje ponad sześć tysięcy osób i każdą z Waszych indywidualnych spraw my musimy mnożyć razy tysiąc, sto lub przynajmniej kilkadziesiąt razy i już w normalnych czasach (szczególnie w bardzo trudnym momencie początku roku akademickiego) było trudno, w nienormalnych czasach pandemii te trudności są nieporównywalnie większe. Wykażcie więc trochę zrozumienia i cierpliwości, a na pewno wszystkie problemy uda nam się wspólnie rozwiązać, choć nie zawsze uda nam się je rozwiązać natychmiast.

Niech Moc, zdrowie i zdrowy rozsądek Was nie opuszczają.

Arkadiusz Lewicki
Dziekan Wydziału Filologicznego

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego - Jesteśmy jednostką interdyscyplinarną, kształcącą studentów na czterech podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk humanistycznych, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych. Dzielimy się na 8 instytutów oraz dwie katedry (filologii niderlandzkiej i judaistyki).

Font Resize